- 3 powody, dla których warto wybrać szafki pod umywalkę na wymiar
- Indywidualny design: meble na wymiar dla Twojego domu
- Białe Listwy Przypodłogowe – Elegancki Akcent do Każdego Wnętrza
- Funkcjonalna i stylowa jadalnia: Kluczowe zasady aranżacji
- Mycie ścian przed malowaniem. Dlaczego, czym i jak umyć ściany
Na czym polega gruntowanie ścian przed malowaniem?
Gładkie ściany, po których pędzel przesuwa się bez problemu to idealna sytuacja dla malarza lub osoby chcącej pomalować pomieszczenie. Gruntowanie zapewnia wyrównanie i wzmocnienie powierzchni(ważne, gdy ściana ma uszkodzenia lub dziury). Dzięki zabiegowi gruntowania zmniejsza się chłonność podłoża i malowana powierzchnia nie wchłania zbyt dużej ilości produktu. Dzięki temu zmniejsza się zużycie farby. Gruntowanie wzmacnia podłoże oraz nadaje jej trwałej i jednolitej struktury.
Czym jest grunt?
Grunt jest płynnym materiałem remontowym, który składa się z roztworu wody lub rozpuszczalnika. Gruntowanie poprawia przyczepność podłoża, ograniczy nadmierną chłonność oraz dodatkowo zwiąże pył, który powstaje po szlifowaniu. Grunt powinien być nałożony po uprzednim oczyszczeniu powierzchni(usunięcie wszelkich zabrudzeń, odprysków czy resztek farby). Gruntować należy ściany przed:
- malowaniem,
- nakładaniem struktury dekoracyjnej na ścianę,
- inną obróbką.
Po zabiegu gruntowania ściana jest bardziej zmatowiona i czystsza. Gruntowanie jest konieczne w przypadku powierzchni zniszczonych, płynnych i nadmiernie chłonnych. W ścianach najpierw trzeba załatać dziury, a dopiero następnie użyć gruntu malarskiego. Ponadto gruntowanie pomalowanych ścian wstępnie zakrywa kolor(za wyjątkiem farb akrylowych i lateksowych, gdyż w połączeniu z gruntowaniem mogą zmniejszyć siłę krycia lub się zeszklić).
Kiedy wykonać gruntowanie?
Zabieg gruntowania powinien zostać wykonany przed malowaniem. Ważnym pytaniem jest jak długo schnie grunt na ścianie, gdyż niektórzy liczą na szybki remont mieszkania przez weekend. Wykonanie gruntowania jest konieczne, jeśli chcemy cieszyć się efektami remontu przez długie lata. Grunt malarski to zwykle mieszanka takich składników jak:
- gips,
- kreda,
- pigment
- spoiwo.
Czas schnięcia gruntu zależy od producenta, który powinien na etykiecie dołączyć dokładną instrukcję wraz z czasem na wyschnięcia. Ściany po nałożeniu gruntu schną zwykle około 24 godzin. Jednak schnięcie jest też uzależnione od temperatury w pomieszczeniu. Niestety chcąc przeprowadzić proces gruntowania trzeba wziąć pod uwagę jak długo schnie grunt na ścianie.
Jak postępować przy gruntowaniu ścian?
Przy gruntowaniu ścian należy przestrzegać kilku zasad takich jak:
- dobranie odpowiedniego sprzętu, gdyż grunt powinien być nakładany za pomocą pędzla, wałka lub ewentualnie natrysku;
- zakup odpowiedniego preparatu uwzględniając rodzaj i strukturę podłoża;
- preparat do gruntowania trzeba wymieszać od razu po otwarciu, aby nie było grudek;
- najlepiej jest wykorzystać cały preparat.
Schnięcie może skrócić się do kilku godzin, o ile pomieszczenie posiada dobry system wietrzenia.