Jak wybrać kolory farb do wnętrz?

Więc odnowiłeś swój dom jak wykwalifikowany chirurg, naprawiając wady strukturalne i zachowując odrębny charakter architektoniczny każdego pomieszczenia. Ale czegoś wciąż brakuje. Bardziej niż prawdopodobne, że to coś jest kolorem — tajną bronią odnowiciela. Jak dobrać kolor farby do ścian?

Czy wiesz, że listwy koronowe mogą wizualnie podnieść lub obniżyć sufit, w zależności od tego, jak kontrastuje ze ścianami? Albo że zręczne użycie koloru może zmienić jeden pokój w tętniące życiem miejsce spotkań, a drugi w relaksującą przestrzeń do skulenia się z książką?

W dzisiejszych domach na planie otwartym, w których kuchnie, salony i jadalnie często stanowią jedną dużą przestrzeń, kolor służy do definiowania wnętrz i tworzenia punktów centralnych w stosunkowo pozbawionych cech pomieszczeniach. Sztuką jest oczywiście ustalenie, jak wybrać kolory farb i gdzie je umieścić. Zobacz, jak dobrać kolor farby do ścian.

 

Jak wybrać kolory farb do wnętrz?

Stwórz schemat kolorów pasujący do mebli w Twoim domu

Zawsze pamiętaj, że chociaż w sklepie są tysiące odprysków farby, w spektrum farb jest tylko siedem kolorów, mamy na myśli odcienie czerwieni, pomarańczy, żółci, zieleni, błękitu, indygo i fioletu.

 

Zdecyduj się na wykończenie, aby stworzyć atrakcyjny efekt wizualny

Gdy masz już gotowe kolory, zastanów się nad wykończeniem, którego będziesz używać. Chociaż dzisiejsze farby płaskie mają zwiększoną odporność na plamy, konwencjonalna mądrość od dawna utrzymuje, że wykończenie satynowe (zwane również powłoką jajka) jest najlepsze do ścian, ponieważ można je szorować i nie zwracają uwagi na niedoskonałości. Uznano, że wykończenia półpołyskowe i na wysoki połysk najlepiej pozostawić wykończeniom, gdzie mogą zaakcentować krzywizny profilu listwy lub paneli drzwi.

Dziś jednak wykończenia są również wykorzystywane do tworzenia efektów wizualnych na całej ścianie. Pomaluj jedną ścianę na gładkie lub satynowe wykończenie, a sąsiednią ścianę na półpołysk, obie w tym samym kolorze, a kiedy światło pada na ściany, tworzy efekt sztruksu lub aksamitu. Podobnie można pomalować ściany na płasko, a sufit na półmat, aby uzyskać kontrast matowy i połyskliwy. (Sufit będzie wydawał się wyższy, im bardziej będzie odbijał światło.) Pamiętaj, że im wyższy połysk, tym więcej połysku i tym więcej uwagi przyciągasz do powierzchni. Stosowane strategicznie, kolor i połysk razem mogą podkreślić najlepsze atuty Twojego wnętrza.

Kolory wywołują reakcję emocjonalną. Ogólnie rzecz biorąc, chłodne kolory (niebieskie, zielone i czyste biele) są postrzegane jako kojące i kojące, podczas gdy ciepłe kolory (takie jak czerwony, pomarańczowy i żółty) tworzą poczucie dramatyzmu i energii. Chłodne kolory uspokajają się w prywatnych pokojach — jak lodowaty błękit, który pokrywa ściany w tej wannie; ciepłe kolory to dobry sposób na ożywienie przestrzeni społecznych.