Kolory w biurze: Inspiracje dla efektywnego i harmonijnego miejsca pracy

KOLORY W BIURZE: INSPIRACJE DLA EFEKTYWNEGO I HARMONIJNEGO MIEJSCA PRACY

Nie da się ukryć, że miejsce pracy wpływa na efektywność i samopoczucie pracowników. Jednym ze sposobów na ulepszenie biura jest zastosowanie odpowiednich kolorów, które stymulują kreatywność, koncentrację i harmonię. Oto kilka inspiracji dotyczących kolorystyki w biurze.

 1. JAKIE KOLORY WYBRAĆ DO BIURA?

Najlepiej, żeby kolorystyka w biurze była ściśle związana z branżą oraz profilem działalności firmy. Istnieją jednak kolory powszechnie wiązane z pewnymi cechami, warto więc zastanowić się, jakie cechy chcemy wzmocnić u naszych pracowników.

Oto kilka kolorów i ich właściwości:

 • Niebieski: zwiększa produktywność, poprawia koncentrację, wprowadza spokój
 • Zielony: kojarzy się ze zdrowiem, działa uspokajająco, redukuje stres
 • Żółty: pobudza kreatywność i optymizm, zwiększa energię
 • Czerwony: zwiększa intensywność pracy, działa motywująco, ale może prowadzić do nadmiernego pobudzenia
 • Szary: kojarzy się ze stabilnością, ale może wywołać poczucie monotoni
 1. NAJLEPSZE POŁĄCZENIA KOLORÓW W BIURZE

Nie tylko jeden kolor ma wpływ na nasze samopoczucie i pracę, połączenie kolorów również ma swoje znaczenie. Oto kilka przykładów:

 • Niebieski + biały: stonowane, ale jednocześnie działa pobudzająco

 • Zielony + brązowy: połączenie naturalnych barw działa kojąco i wprowadza harmonię

 • Szary + odcienie bieli i czerni: połączenie klasyczne, które dzięki dodatkowym akcentom w innych kolorach może stać się interesujące i dynamiczne

 • Biały + pastele: pudrowe odcienie dodają biuru miękkości i delikatności

 1. JAK ZASTOSOWAĆ KOLOR PODCZAS REMONTU BIURA?

Jeśli właśnie planujemy remont biura, warto zastanowić się, jakie kolory warto wprowadzić na stałe. Wybierając farby, tapety czy wykładziny, warto zastanowić się, jakie kolorystyka będzie sprzyjała naszemu celowi.

W przypadku biur stawiających na kreatywność warto zastosować niezobowiązujące barwy, przyjazne dla oka, które nie wprowadzają nerwowości. Natomiast, w branżach wymagających dużego skupienia, warto postawić na stonowane barwy, które pozwolą na skupienie uwagi na pracy.

 1. JAK ZASTOSOWAĆ KOLOR BEZ REMONTU?

Nie każda firma ma czas lub budżet na remont biura. Na szczęście, są drobne sposoby na wprowadzenie kolorów do miejsca pracy:

 • Dodatkowe elementy dekoracyjne: plakaty, obrazy, dywany czy poduszki mogą wprowadzić do pomieszczenia interesujące akcenty kolorystyczne

 • Rośliny: rośliny doniczkowe wprowadzą do biura naturalne kolory, a jednocześnie będą wpływać na atmosferę

 • Oświetlenie: odpowiednio dobrana iluminacja wprowadzi do biura ciepło i kolory

 1. PODSUMOWANIE

Kolorystyka w biurze ma ogromny wpływ na efektywność pracy i samopoczucie pracowników. Wybierając kolory, warto zastanowić się nad celem, jaki chcemy osiągnąć. Odpowiednio dobrane połączenia kolorów, dodatkowe elementy dekoracyjne oraz rośliny mogą wprowadzić do biura harmonię, spokój, energię i kreatywność.