Czy malowanie sufitu bez smug jest możliwe?

Pomalowany sufit powinien wyglądać nienagannie, aby nie zepsuć wyglądu pomieszczenia po remoncie. Malowanie sufitu związane jest z precyzją i dokładnością. Chcąc uzyskać efekt idealnie pomalowanej ściany należy wziąć pod uwagę czynności poprzedzające samo malowanie. Duży wpływ na malowanie bez smug ma prawidłowe zagruntowanie powierzchni, gdyż dzięki temu wyrównana zostanie chłonność podłoża, a farba nawierzchniowa będzie równomiernie wysychać. Warto także zapoznać się z zaleceniami producenta farby(w tym wytyczne dotyczące m.in. temperatury oraz wilgotności w pomieszczeniu podczas malowania). Uważa się, że optymalną temperaturą w pomieszczeniu podczas malowania jest około 20°C. Przed remontem należy dowiedzieć się jak malować sufit bez smug.

Jakie zasady pozwolą na pomalowanie sufitu bez smug?

Każdy chce wiedzieć, jak malować sufit bez smug, aby w pełni cieszyć się przeprowadzonego remontu. Chcąc pomalować sufit bez pozostawienia smug należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim trzeba zadbać o prawidłowe przygotowanie powierzchni, a więc należy oczyścić podłoże ze starych, łuszczących się powłok malarskich, usunąć wszelkie plamy i zatłuszczenia oraz umyć zagrzybione fragmenty. Następnie konieczne jest uzupełnienie rys, uszkodzeń i ubytków. Po wyrównaniu powierzchni trzeba ją odpylić i można przystąpić do malowania. W tym cel musimy zakupić dobrą jakościowo farbę(zwracając uwagę na takie parametry jak odporność na różne czynniki, wydajność i łatwość aplikacji). Wiele osób poleca  wyrób o matowej powłoce, która pochłania wiązki światła, co jednocześnie sprawi, że wszelkie nierówności, spękania czy smugi staną się mniej widoczne. Następnym krokiem jest wybór odpowiednich narzędzi, a w przypadku sufitu to przede wszystkim duże, szerokie wałki na teleskopowych, wysuwanych rączkach, ale też niewielkie pędzle do dokładnego nakładania farby na narożniki. Należy również pamiętać o dopasowaniu rodzaju włosia do rodzaju wybranej farby.

Jak przebiega malowanie sufitu bez smug?

Warto rozpocząć malowanie sufitu od trudnodostępnych miejsc jak np. narożniki czy wokół lamp. Ten etap wymaga użycia pędzla. Na pozostałe fragmenty sufitu farbę nakładać należy wałkiem(wcześniej należy go delikatnie zwilżyć). Na wałek należy nabierać równomierne ilości farby, a jej nadmiar odsączać na kratce malarskiej. Malowanie powinno przebiegać równoległymi pasami, które nachodzą na siebie, począwszy od jednej krawędzi do drugiej. Trzeba tutaj zachować precyzję, gdyż brak będzie możliwości poprawienia niedoskonałości po wyschnięciu farby. Gdy zauważymy smugi w trakcie malowania trzeba to naprawić poprzez nałożenie kolejnej warstwy farby.