- 3 powody, dla których warto wybrać szafki pod umywalkę na wymiar
- Indywidualny design: meble na wymiar dla Twojego domu
- Białe Listwy Przypodłogowe – Elegancki Akcent do Każdego Wnętrza
- Funkcjonalna i stylowa jadalnia: Kluczowe zasady aranżacji
- Mycie ścian przed malowaniem. Dlaczego, czym i jak umyć ściany
Najlepsze rośliny doniczkowe do wnętrz: Ożyw swoje mieszkanie zielenią
Wprowadzenie:
Ożyw swoje mieszkanie zielenią! Rośliny doniczkowe nie tylko pięknie ozdabiają wnętrza, ale także poprawiają jakość powietrza oraz wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie. Jednakże, nie każda roślina nadaje się do hodowli w domowych warunkach. W poniższym artykule przedstawimy najlepsze rośliny doniczkowe, które z powodzeniem można uprawiać w mieszkaniu lub domu.
- Rośliny na małe pomieszczenia:
Jeśli dysponujemy małą ilością miejsca, warto zwrócić uwagę na rośliny o małych rozmiarach, które nie zajmą zbyt wiele przestrzeni. Do takich roślin można zaliczyć np.:
- Kaktusy – są nie tylko piękne, ale i łatwe w pielęgnacji. Sprawdzą się idealnie w pomieszczeniach o niskiej wilgotności powietrza.
- Sukulenty – są bardzo modne i ozdobne. Wymagają podobnie jak kaktusy małej ilości wody i wilgoci.
- Pachnące zioła – takie jak np. rozmaryn, bazylia czy mięta, nie tylko przyjemnie pachną, ale można je wykorzystać w kuchni.
- Rośliny na jasne pomieszczenia:
Większość roślin wymaga dużo światła, ale nie każda dobrze znosi bezpośrednie działanie słońca. Do roślin, które najlepiej czują się w jasnych pomieszczeniach można zaliczyć:
- Fikus – to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Wzrost i rozwój fikusa może być bardzo szybki w dobrych warunkach, ale wymaga on dużo miejsca i półcienia.
- Dracena – to piękna roślina o bardzo interesującym pokroju liści. Lubi jasne pomieszczenia, ale najlepiej rośnie w miejscach z delikatnie przyciemnionym światłem.
- Kwiaty afrykańskie – czyli np. flamingi, kalanchoe czy krowie języki, to rośliny, które świetnie rosną w miejscach jasnych i ciepłych.
- Rośliny do ciemnych pomieszczeń:
Niektóre pomieszczenia, szczególnie te na południowej stronie domu, są narażone na brak naturalnego światła. W takich przypadkach warto sięgnąć po rośliny, które dobrze znoszą cień. Do takich roślin warto zaliczyć:
- Sansewieria – to niezwykle elegancka roślina z pięknymi liśćmi. Jest bardzo łatwa w uprawie i dobrze radzi sobie w ciemnych pomieszczeniach.
- Fiolet afrykański – to roślina, która lubi cień, ale ma cukierkowe, intensywne kolory. Oprócz walorów dekoracyjnych, jej kwiaty mają bardzo pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.
- Bluszcz – jest jedną z najpopularniejszych roślin, która dobrze rośnie w cieniu. Od lat zdobi ona wnętrza mieszkań i domów, ale warto pamiętać, że może być szkodliwa dla zwierząt domowych.
- Rośliny oczyszczające powietrze:
Niektóre rośliny prócz funkcji dekoracyjnej mogą również wpływać na jakość powietrza w pomieszczeniach zamkniętych. Są takie, które skutecznie usuwają z powietrza toksyczne związki i promieniowanie elektromagnetyczne, a także działają antybakteryjnie. Do takich roślin można zaliczyć:
- Paprotka kimisty – to bardzo piękna roślina o drobnych, bladejzielonych liściach. Skutecznie usuwa ona z powietrza formaldehyd i benzen.
- Drzewo kawowe – poza tym, że jest to bardzo piękna roślina doniczkowa, to skutecznie usuwa z powietrza trujący gaz, czyli amoniak.
- Palma bambusowa – to roślina, która nie tylko jest piękna, ale również skutecznie oczyszcza powietrze z substancji chemicznych.
- Rośliny na kuchnię lub łazienkę:
Pomieszczenia takie jak kuchnia czy łazienka wymagają specjalnego traktowania. W kuchni potrzebujemy roślin, które mogą wykorzystać jako dodatki do potraw, a w łazience – takie, które poradzą sobie w warunkach więcej wilgoci. Do takich roślin można zaliczyć:
- Maliny ozdobne- oprócz oryginalnego wyglądu, jagody malinowe można wykorzystać do przygotowywania soków, deserów czy wódki.
- Aloes – to piękna i funkcjonalna roślina, która nie tylko ozdobi łazienkę, ale również pomoże w przypadku drobnych oparzeń czy podrażnień skóry.
- Rozmaryn – to zioło, którym można dosładzać i aromatyzować potrawy. Oprócz walorów smakowych, rozmaryn doskonale radzi sobie w kuchennej wilgotności.
Podsumowanie:
Rośliny doniczkowe są nie tylko ładnymi ozdobami wnętrz, ale także skutecznie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Odpowiednio dobrana roślina doniczkowa będzie ozdobą każdego pomieszczenia w domu czy mieszkaniu i będzie stanowiła dobry element dekoracyjny. Do każdej rośliny należy jednak dostosować odpowiednie warunki – ilość światła, wilgotność powietrza czy częstotliwość podlewania. Dlatego przed zakupem warto dokładnie przemyśleć nasze decyzje, a później cieszyć się pięknymi roślinami w swoim domu.