Jak nauczyć się kafelkować?

Układanie płytek to wymagające zadanie, ale jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci uzyskać najlepsze wykończenie płytek ściennych. Niezależnie od tego, czy układasz płytki w całej łazience, kabinie prysznicowej, oszklonej ścianie w kuchni czy małej części wokół kominka, nasze porady pomogą Ci osiągnąć wspaniały efekt.

Zanim zaczniesz, ważne jest, aby zaplanować układanie płytek. Obliczenie potrzebnej liczby płytek i kleju, przygotowanie ściany i zaplanowanie położenia płytek to niezbędne czynniki. Nasz przewodnik po planowaniu płytek ściennych zawiera wszystko, co musisz wiedzieć przed ułożeniem płytek.

W tym przewodniku dowiesz się, jak kafelkować. W naszym przykładzie układamy całą ścianę kwadratowymi płytkami w liniowym układzie płytek. Wyjaśnimy, jak:

  • Przymocuj całe płytki do ściany
  • Wytnij płytki na narożniki i przeszkody i zastosuj wykończenia płytek narożnych
  • Fugi i wykończenie płytek ściennych
  • Uszczelnij wokół krawędzi płytek

 

Jak kafelkować całą ścianę?

Po zaplanowaniu płytek, przygotowaniu ściany i zamocowaniu drewnianych łat, najpierw ułóż całe płytki, wykonując następujące czynności.

 

Krok 1

Za pomocą kielni nabierz trochę kleju do płytek i dociśnij go do ściany, zaczynając od narożnika utworzonego przez drewniane łaty. Następnie rozprowadź go za pomocą pacy zębatej, oddalając się od narożnika poziomymi pociągnięciami. Trzymaj krawędź pacy zębatej pod kątem około 45°. Grzbiety w kleju zapewnią, że za każdą płytką będzie taka sama ilość, co ułatwi ich wyrównanie. Staraj się nie pracować na więcej niż jednym metrze kwadratowym na raz, ponieważ klej może zacząć twardnieć przed położeniem wszystkich płytek.

Wybierz odpowiedni klej do płytek dla swoich płytek: do płytek ceramicznych użyj gotowej mieszanki kleju do płytek lub kleju w proszku oraz kleju w proszku do płytek gresowych.

Jeśli twoje płytki są większe niż 20 x 20, nałóż klej na ścianę, a także z tyłu płytek.

 

Krok 2

Umieść pierwszą płytkę w rogu, dociskając jej krawędzie do rogów, a całą płytkę mocno do ściany. Następnie dodaj płytkę nad nią i jedną obok oryginalnej płytki, wciskając je mocno w klej za pomocą ruchu skręcania.

Po drodze zetrzyj klej z płytek wilgotną gąbką – jeśli pozwolisz jej wyschnąć, bardzo trudno będzie ją zdjąć.

 

Najlepsza wskazówka – nakładanie mozaiki

Podczas nakładania mozaiki na ścianę należy przytrzymać kawałek deski nad płytkami, gdy klej jest mokry i lekko uderzyć płytę gumowym młotkiem. Dzięki temu płytki będą miały płaskie, równe wykończenie.

Niektóre mozaiki są ułożone na różnych wysokościach, w takim przypadku należy użyć dłoni, aby upewnić się, że wszystkie są indywidualnie wklejone w klej.

 

Krok 3

Umieść podkładki dystansowe w rogach między płytkami i dostosuj położenie płytek w razie potrzeby. Mocno je dociśnij i ustaw równo ze ścianą, aby można było nad nimi fugować.

 

Krok 4

Dodaj kolejną płytkę nad ostatnią, którą zastosowałeś, i kolejną obok niej. Kontynuuj nakładanie całych płytek w ten sposób, aż pokryjesz powierzchnię pokrytą klejem do płytek.

Nałóż kolejny metr kwadratowy kleju i płytek, aż przykleisz wszystkie płytki.

Przy krawędziach ściany włóż jedną nogę dystansera między płytki tak, aby reszta wystawała – usuniemy to później przed fugowaniem.

 

Krok 5

Pozostaw do wyschnięcia na czas podany w instrukcji kleju do płytek.

 

Krok 6

Usuń pionową drewnianą listwę, podważając jej gwoździe pazurem młotka.

 

Krok 7

Przyklej całe płytki do drugiej części ściany, zaczynając od rogu obok płytek, które już przymocowałeś.

 

Krok 8

Gdy wszystkie płytki zostaną przyklejone i wyschną, usuń poziomą listwę drewnianą.

 

Teraz, gdy naprawiłeś wszystkie płytki, jesteś gotowy do wypełnienia krawędzi i narożników ściany.