Malowanie wnętrz w stylu rustykalnym: Przytulność i ciepło wiejskiego domu

Malowanie wnętrz w stylu rustykalnym: Przytulność i ciepło wiejskiego domu

Rustykalne wnętrza z czterech stron emanują domową atmosferą. Nie trzeba przemieszczać się na wieś, aby poczuć nastrój wiejskiego domu, można to stworzyć w swojej własnej przestrzeni. Najważniejsze jest, aby stworzyć harmonijne połączenie pomiędzy kolorami, materiałami oraz dekoracjami.

  1. Inspiracje dla rustykalnych wnętrz

Najlepszą i sprawdzoną inspirację dla rustykalnych wnętrz są wiejskie domy. Warto odwiedzić takie miejsca, aby wcielić się w wiejską atmosferę i poczuć, jak można stworzyć ją w swoim domu. Oprócz tego, warte uwagi są także rustykalne restauracje, kawiarnie oraz sklepy. Tam poza wrażeniami estetycznymi można poszukiwać dodatkowych inspiracji dekoratorskich.

  1. Techniki malowania dla rustykalnych wnętrz

Techniki malowania to podstawa kiedy tworzymy rustykalne wnętrza. Warto zwrócić uwagę na to, aby kolory ścian idealnie wpasowywały się w wiejski styl. W celu uzyskania rustykalnego klimatu można użyć:

  • Farby toluolowe (farba o nietypowej konsystencji, która przypomina smolistą papkę),
  • Farby wapienne (idealne rozwiązanie dla osób, które chcą łączyć styl rustykalny z ekologią),
  • Farby strukturalne (wzmacniają surowy charakter rustykalnych wnętrz).
  1. Kolory i dodatki do rustykalnych wnętrz

Kolory w rustykalnych wnętrzach powinny odzwierciedlać naturę i przypominać ziemię, kamienie czy drewno. Idealny wybór to odcienie brązu, beżu, zielonego, bordo oraz odcienie koloru piaskowego. Kiedy już wybierzemy odpowiedni kolor, można pomyśleć o dodatkach w postaci zrobionych z drewna lub wikliny koszy, kobierców, zasłon, a także ozdób wykonanych z naturalnych materiałów takich jak kamyki czy gałęzie.

  1. Meble dla rustykalnych wnętrz

Meble powinny przypominać drewno, kamień lub żelazo. Najważniejsze, aby meble były wykonane z naturalnych materiałów. Warto zwrócić uwagę na robiące furorę drewniane stoły, ławy oraz krzesła, które często posiadają nieregularności w wykończeniu. Można także w kreatywny sposób wykorzystać palety jako element wyposażenia. Wtedy stół, ława lub nawet łóżko zyskają surowy, ale jednocześnie przytulny styl.

  1. Podsumowanie

Styl rustykalny to bardzo przytulny i ciepły charakter, który powoduje, że dom staje się naszym prywatnym schroniskiem. W celu uzyskania takiej atmosfery trzeba mieć jednak oczy szeroko otwarte i odpowiednio wyjąć z kieszeni. Jednakże cały proces łączenia elementów i tworzenia przytulnych wnętrz może być bardzo kreatywny. Dlatego można zainspirować się wiejskimi domami, przyjrzeć się technikom malowania, zwrócić uwagę na kolory, dodatki oraz meble. W ten sposób każde wnętrze polskiego domu będzie emanować ciepłem i przytulnością.