Jakie efekty dekoracyjne stosować przy malowaniu ścian?

Obecnie malując ściany można zadbać o oryginalną dekorację z pomocą farb, tynków czy bejcy. Dzięki takim zabiegom powierzchnia ściany może przypominać beton, naturalny kamień, tworzyć wyraziste faktury czy wzory lub mienić się drobinkami złota.

Dlaczego warto zadbać o efekty dekoracyjne na ścianie?

Współcześnie ściany ozdobione efektem specjalnym to sposób na oryginalne wnętrza. Wygląd efektu dekoracyjnego zależy od zastosowanych narzędzi, własnej fantazji czy nawet odwagi. Dostępne materiały wykończeniowe umożliwiają tworzyć efekty dekoracyjne na ścianach. Decydując się na malowanie ścian efekty dekoracyjne można dopasować do własnej koncepcji. Kierować się należy zasadą, aby efekt na ścianie nie zdominował wnętrza. Wystarczy czasem tylko fragment ściany ozdobić np. tynkiem strukturalnym lub farbą z połyskiem. Efekty dekoracyjne na ścianie to rezultat naszych pomysłów i dekoratorskich popisów, które świadczą o artystycznej duszy i wyczuciu stylu.

Jak tworzyć efekty dekoracyjne na ścianie?

Do dekoracji ścian służą farby, tynki oraz bejce. Za pomocą tych produktów można stworzyć takie niezwykłe efekty na ścianach jak:

  • tynk strukturalny pozwala kształtować różne wzory przestrzenne(np. rowki pionowe i poziome, wyżłobienia, rowki fantazyjne, delikatne i chropowate),
  • farba strukturalna umożliwia imitację wielu materiałów wykończeniowych,
  • bejca ścienna pozwala uzyskać efekt cieniowanego wykończenia, matowego lub z połyskiem,
  • masa szpachlowa pozwala uzyskać efekt stiuku lub  żyłkowania.

Do tworzenia dekoracji ścian i efektów można użyć nietypowych narzędzi, dzięki czemu faktura dekoracji będzie niepowtarzalna. Do tworzenia dekoracji można zastosować gąbkę, kawałek papieru czy folii, grzebień, szczotkę lub własną rękę. Przy tworzeniu dekoracji warto pamiętać o takich regułach jak:

  • jednolitość faktury dekoracyjnej zapewni nałożenie jej jednym pociągnięciem(nie odrywając narzędzia od ściany),
  • trzymanie się zaleceń producenta preparatu, który jest stosowany do dekoracji ścian,
  • w trakcie malowania farbą strukturalną należy ją ciągle mieszać, aby wypełniacz nadający fakturę nie osadzał się na dnie pojemnika,
  • dekorując ściany nie należy nakładać farby w nadmiarze, gdyż trzeba wykonać wzór, zanim farba wyschnie.

Warto zwrócić uwagę, że malowanie ścian efekty dekoracyjne zapewniające jest bardzo pracochłonne. Przed przystąpieniem do dekoracji warto porozmawiać z fachowcem, który podpowie jak i z pomocą jakich produktów można uzyskać oczekiwany efekt. Konsultacja jest wskazana z uwagi na wysokie ceny preparatów do dekoracji ścian.