Czego użyć do pomalowania ściany w pokoju?

Zazwyczaj emalie lateksowe i akrylowe można aplikować na ścianę wałkiem, jak i pędzlem. Do dokładnego pomalowania ścian to właśnie te dwa narzędzia są potrzebne.

Czy do pomalowania ścian wystarczy tylko pędzel?

Dawniej pędzle były wykorzystywane do nakładania farby na całe ściany. Jednak współcześnie nie poleca się pędzla do malowania całych powierzchni, gdyż użyty w nieodpowiedni sposób może zostawić na powierzchni smugi lub widoczne ślady włosia. Dodatkowo stosowanie tylko pędzla sprawia, że trudniej jest o równomierne rozprowadzenie farby na ścianie, a ponadto proces malowania staje się bardziej czasochłonny. Obecnie zaleca się stosowanie zarówno pędzla jak i wałka, gdyż pędzle służą do malowania detali, natomiast wałki malarskie do całych ścian lub dużych powierzchni.

Pędzla używa się do malowania trudno dostępnych miejsc, narożników czy krawędzi ścian. Włosie pędzla zagwarantuje dokładne pokrycie farbą zagłębień czy jakichkolwiek nierówności. Z tego powodu na rynku dostępne są pędzle w różnych rozmiarach, odmiennej budowie rączki czy różnym rodzajem włosia. Przy wyborze pędzla najlepiej jest kierować się zaleceniami producenta danej farby.

Jak wybrać pędzle do malowania ścian?

Pytając o to, czym malować ściany w pokoju warto poznać zasady doboru pędzla odpowiednio do konkretnej sytuacji. Do najważniejszych zasad doboru pędzla zalicza się takie reguły jak:

  • dobieranie pędzla zgodnie ze wskazówkami z karty technicznej farby,
  • przed zakupem pędzla należy sprawdzić czy nie traci zbyt dużo  włosków(wystarczy delikatnie pociągnąć włosie),
  • pędzle z włosia naturalnego przed przystąpieniem do malowania należy sparzyć w gorącej wodzie, a przed malowaniem trzeba zwilżyć je lekko wodą,
  • zwilżanie włosia przed malowaniem dotyczy także pędzli syntetycznych,
  • pędzle do malowania ścian są używane zazwyczaj do nakładania farby na trudno dostępne miejsca i to od nich trzeba rozpocząć malowanie. Dopiero później warto wziąć wałek, którym można pomalować większe powierzchnie,
  • od razu po malowaniu pędzel należy umyć w ciepłej wodzie lub rozpuszczalniku, aby nie dopuścić do zaschnięcia farby.

Kiedy wybrać wałek do malowania ścian?

Wałek zaleca się wykorzystać przede wszystkim do malowania większych powierzchni(ścian lub sufitów). Wykorzystanie wałka do pomalowania ścian zapewnia gładką i jednolitą powłokę bez widocznych smug lub nierówności. Wałek jest narzędziem do precyzyjnego i równomiernego nakładaniu wyrobu. Wybierając wałek należy zdecydować się na wałek dopasowany do wybranego rodzaju farby(informacje na ten temat w karcie technicznej wyrobu). Wałek i pędzel to odpowiedź na pytanie czym malować ściany w pokoju.