Jak zabrać się do malowania ścian?

Malowanie ścian jak każdy remont wymaga odpowiedniego przygotowania i sprzętu. Własnoręczne malowanie ścian i sufitu nie musi być trudne. Wystarczy pamiętać o niezbędnych produktach i akcesoriach oraz przestrzegać podstawowych zasad. Obecnie dostępne farby są wygodne i łatwe w stosowaniu. Dodatkowo nie wymagają skomplikowanego przygotowania, ani też nie przysparzają problemów w trakcie aplikacji.

Jak samodzielnie malować ściany?

Przede wszystkim trzeba wybrać farbę dobrej jakości oraz przestrzegać zasad dotyczących malowania ścian. Należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu ścian oraz właściwym sposobie nanoszenia emulsji. Do malowania ścian zaleca się użycie  odpowiedniego rodzaju farby, czyli współcześnie będzie to emulsja wodorozcieńczalna – akrylowa lub lateksowa. Są to produkty wygodne i uniwersalne w stosowaniu. Dodatkowo szybko wysychają i nie wydzielają niemiłego zapachu. Przy wyborze farby warto kierować się jej takimi właściwościami jak:

  • wydajność,
  • siła krycia.

Te cechy decydują jaką ilość powierzchni nią pomalujemy, aby uzyskać zadowalający nas efekt.  Zanim samodzielnie pomalujemy ściany należy je odpowiednio przygotować(dla zapewnienia zwiększonej przyczepności podłoża, zmniejszenia jej chłonności oraz dłuższej żywotności powłok).

W jakie akcesoria należy się zaopatrzyć?

Malowanie ścian krok po kroku wymaga różnych przedmiotów, a najważniejsze są pędzle i wałki(zapewniają odpowiednią fakturę i estetykę powierzchni).

Wałek jest narzędziem uniwersalnym, który są przeznaczony głównie do dużych, płaskich powierzchni. Krótsze włosie zapewnia gładszą powierzchnię. Pędzle z kolei są idealne do malowania okolic okien, drzwi czy trudno dostępnych miejsc(jak np. narożniki). Natomiast teleskop do wałka zapewni nam łatwiejszą pracę. Warto pamiętać o specjalnej kuwecie lub wiaderku z kratką, które służą do odsądzania nadmiaru farby. Przydatne będą też folie i taśmy do zabezpieczenia powierzchni. Malowanie ścian najlepiej jest zaplanować na słoneczny, lecz niezbyt ciepły dzień(w zakresie temperatur od 5°C do 25°C). Natomiast wilgotność w powietrzu nie może przekraczać 80%, gdyż w przeciwnym wypadku farby schną wolno, a powłoki są narażone na uszkodzenia. Przystępując do malowania ścian, warto zaopatrzyć się w takie przedmioty jak:

  • folia i taśma malarska,
  • wypełniacz(jak gips, gładź czy masa szpachlowa),
  • szpachelka,
  • szczotka,
  • wkład do wałka,
  • kuweta
  • grunt,
  • mydło malarskie.

Przed przystąpieniem do malowania trzeba przygotować odpowiednio ściany, a więc oczyścić je za pomocą papieru ściernego lub szlifierki, następnie umyć i na końcu wzmocnić gruntem. W przypadku ubytków lub pęknięć wystarczy je zaszpachlować. Malowanie ścian krok po kroku zapewni odpowiedni efekt wizualny.