Jak zabrać się do malowania drewna?

W sklepach można zakupić różne rodzaje farb. Natomiast przed malowaniem drewna należy zadbać o odpowiednie przygotowanie. Sukces w malowaniu drewna zapewnia właściwa farba.

Jakie są farby do malowania drewna?

Dla wielu ważne jest pytanie jaka farba do malowania drewna. Do malowania drewna przeznaczone są farby akrylowe, które są połączeniem żywicy poliakrylowej, wody i pigmentów. Jest ona stosowana do powierzchni drewnianych, które są użytkowane wewnątrz pomieszczenia, ale też na zewnątrz. Do jej zalet zalicza się wysoką trwałość kolorów, delikatny zapach oraz krótki czas wysychania. Farba akrylowa do drewna jest również bardzo wydajna, gdyż  litr farby pozwala na pomalowanie 16 metrów kwadratowych.

Do drewna jest również dedykowana farba olejna, która powstaje  na bazie modyfikowanych olejów(jak lniany, makowy czy orzechowy).  Jest to mocno kryjąca emalia, która jest jednocześnie odporna na wilgoć oraz promieniowanie słoneczne. Jej charakterystyczną zaletą jest błyszczące wykończenie oraz intensywny zapach, ale też niska cena. Natomiast potrzebuje około 10 godzin na wyschnięcie.

Do drewna przeznaczona jest również farba kredowa. Pozwala ona na szybkie pomalowanie powierzchni, a do tego błyskawicznie wysycha, kryje już przy jednej warstwie i ma naturalny zapach. Jedyną wadą tej farby jest jej wysoka cena z uwagi na posiadane zalety.

Do drewna na zewnątrz przeznaczona jest też emalia poliuretanowa. Jest ona produkowana z żywicy oraz specjalnego utwardzacza gwarantującego:

  • odporność na czynniki atmosferyczne,
  • ochronę przed niepożądanymi zmianami koloru.

Zwykle jest to  farba do drewna w sprayu, której zaletą jest szybkie wysychanie. Ceny takiej farby zależą od konkretnego wykończenia.

Do mebli drewnianych na zewnątrz nadaje się też farba ftalowa(alkidowa), której głównym składnikiem są żywice alkidowe, które w połączeniu z olejami pozwalają nadać malowanej powierzchni charakterystyczny połysk. Dodatkowo farba jest łatwa do nałożenia oraz całkowicie kryjąca. Najlepszy efekt zapewnia nałożenie  dwóch warstw. Należy jednak pod uwagę czas wysychania, gdyż pierwsza warstwa potrzebuje około 10 godzin, a druga warstwa może być nałożona po upłynięciu 16 godzin. Zaletą tej farby jest jej korzystna cena, biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny.

Jaka farba do malowania drewna?

Przy wyborze farby do drewna należy zwrócić uwagę przede wszystkim na informację umieszczoną na każdej puszce. Najważniejsze informacje to:

  • zastosowanie emalii(na zewnątrz czy wewnątrz);
  • o wydajności opakowania;
  • sposób nakładania danego produktu;
  • czas schnięcia farby na drewnie.