Jak malować farbą lateksową?

Napis “Farba lateksowa” pojawia się na puszkach wielu farb. Ale czym jest farba lateksowa? Z jakich powodów możesz chcieć wybrać farbę lateksową zamiast innych rodzajów? A gdzie i jak prawidłowo używać farby lateksowej? Przygotowaliśmy przewodnik po farbach lateksowych, który spróbuje odpowiedzieć na wszystkie te pytania. Im więcej wiesz o farbie lateksowej przed rozpoczęciem malowania, tym większą masz pewność, że dokonujesz właściwego wyboru. Aby uzyskać więcej informacji o farbie lateksowej i dowiedzieć się, jak malować ściany farbą lateksową, czytaj dalej.

Co to jest farba lateksowa?

Lateks to termin stosowany do wodorozcieńczalnych farb akrylowych, lateksowych lub winylowo-styrenowych. Nazywamy je tak, ponieważ zawierają łańcuchy sztucznych polimerów, które działają jak naturalny lateks: jako spoiwa. Pierwotnie lateks był nazwą soku z brazylijskiego drzewa kauczukowego. Niektórzy ludzie nazywają tę substancję gumą lateksową. Teraz opracowujemy ten sam związek chemiczny w laboratoriach. Lateks gumowy nigdy nie występuje w malarzu lateksowym, mimo że nazywa się go farbą lateksową. Spoiwa w tego rodzaju farbach sprawiają, że przed nałożeniem na powierzchnie wydają się mleczne, ale schną czysto. Farba lateksowa może być również określana jako farba akrylowa. Czasami są wymienne.

Bezpieczniej i bardziej ekologicznie

Farba lateksowa jest często lepszym wyborem do malowania domów w Colorado Springs. Jest bezpieczniejszy w użyciu, ponieważ zawiera mniej szkodliwych chemikaliów niż farba olejna. Podczas wysychania uwalnia również mniej szkodliwych oparów. Farba lateksowa po wyschnięciu jest stosunkowo bezpieczna. Lateks to także lepszy wybór dla środowiska. Właściwie możesz poddać recyklingowi nieużywaną farbę lateksową! Chociaż większość centrów recyklingu pobiera za to opłatę, warto. Możesz też po prostu pozwolić farbie lateksowej wyschnąć, a następnie wyrzucić farbę. Farbę można poddać recyklingowi po. Jeśli chcesz go przechowywać do późniejszego użytku, to też jest w porządku.

Jak malować ściany farbą lateksową?

Farba lateksowa doskonale nadaje się do malowania wewnętrznego i zewnętrznego. Po wyschnięciu można go myć mydłem i wodą. Chociaż farba lateksowa jest bezpieczniejsza w użyciu niż olej, nadal upewnij się, że pomieszczenie jest dobrze wentylowane i że nosisz odpowiedni sprzęt do oddychania. Używaj go na wykończeniach, sidingach, sufitach i ścianach. Przed rozpoczęciem malowania umyj powierzchnię. Nałóż podkład na bazie lateksu i pozostaw do wyschnięcia. Następnie nałóż pierwszą warstwę farby. Możesz nałożyć drugą warstwę (w razie potrzeby) w ciągu zaledwie 4 godzin.