- 3 powody, dla których warto wybrać szafki pod umywalkę na wymiar
- Indywidualny design: meble na wymiar dla Twojego domu
- Białe Listwy Przypodłogowe – Elegancki Akcent do Każdego Wnętrza
- Funkcjonalna i stylowa jadalnia: Kluczowe zasady aranżacji
- Mycie ścian przed malowaniem. Dlaczego, czym i jak umyć ściany
Wykończenie poddasza płytą MDF krok po kroku
Płyta MDF to łatwy do mocowania materiał, jednak praca w czasem trudno dostępnej przestrzeni na poddaszu może sprawić, że montaż desek na poddaszu będzie trudnym przedsięwzięciem. Należy przestrzegać pewnych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa i podejmować się tego zadania tylko wtedy, gdy jest się do tego zdolnym i doskonale przygotowanym. Jeśli się nie jest, lepiej zatrudnić profesjonalistę.
Do wykończenia poddasza przy pomocy płyty MDF potrzebne będą takie narzędzia jak: taśma miernicza, ołówek, wiertło, wyrzynarka i stół warsztatowy (jeśli trzeba przyciąć deski na wymiar), młotek, rękawice, maska przeciwpyłowa,śrubokręt (najlepiej elektryczny). A do nich koniecznie materiały: płyty MDF (38 mm), wkręty numer 8/ 4×40 mm, materiał izolacyjny.
Zmierz powierzchnię, którą zamierzasz wyłożyć płytami MDF (pomnóż szerokość strychu przez jego długość). Pomiary należy wykonywać w metrach, co ułatwi zakup desek. Standardowe płyty MDF są zwykle dostępne w dwóch rozmiarach: 2400 x 600 mm i 1220 x 320 mm, o grubości 18 lub 22 mm. Większe deski są dostępne u lokalnego sprzedawcy drewna i są najtańszym i najłatwiejszym sposobem wykończenia poddasza. Mniejsze deski są sprzedawane w marketach budowlanych.
Należy pamiętać, że układając deski bezpośrednio na legarach, ryzykuje się powstanie kondensacji międzywarstwowej. Jest to sytuacja, w której wilgoć skrapla się na spodniej stronie płyt MDF i spływa w dół, powodując zawilgocenie. Aby tego uniknąć, należy podnieść deski do góry i umożliwić przepływ powietrza między izolacją a deskami. Płyty należy montować bezpośrednio na legarach tylko wtedy, gdy wiesz, że nie ma ryzyka tworzenia się kondensacji na poddaszu.
Aby uzyskać maksymalną wytrzymałość, płyty MDF należy układać naprzemiennie, w taki sposób, aby sąsiadujące ze sobą złącza nie pokrywały się. Ułóż pełną płytę MDF obok pierwszej, a następnie zaznacz lub zmierz, czy wymaga ona przycięcia. Przyciąć drugą płytę MDF (jeśli to konieczne) i wsunąć ją na miejsce z pierwszą deską, upewniając się, że pióro i wpust są całkowicie połączone, tworząc prawie niewidoczne połączenie. Przymocuj za pomocą dwóch lub trzech wkrętów wzdłuż łączenia.
Podczas montażu płyt MDF strychowych prawdopodobnie natkniesz się na górne części opraw oświetleniowych. Możesz przyciąć panel, aby ułatwić dostęp do światła i wykonać zdejmowany panel wypełniający, jeśli światło spadnie w połowie deski. Należy pamiętać, że wpuszczane reflektory wytwarzają dużo ciepła, dlatego należy upewnić się, że wszelkie dodatkowe materiały izolacyjne, które zostały zamontowane, są odsunięte od tych opraw, aby uniknąć zagrożenia pożarem. Jednak takie postępowanie spowoduje zmniejszenie właściwości izolacyjnych i zniweczy wszelkie wysiłki zmierzające do ograniczenia strat ciepła.