Wnętrza industrialne: Surowy styl w harmonii z nowoczesnością

Wnętrza industrialne: surowy styl w harmonii z nowoczesnością

W ostatnich latach styl industrialny zyskał na popularności w aranżacji wnętrz. Ten surowy styl z początku kojarzony z fabrykami i magazynami, teraz dotyczy niemal każdego rodzaju wnętrz. Industrialne aranżacje oprócz charakterystycznego szorstkiego wyglądu, kładą też nacisk na wykorzystanie surowych materiałów i odsłanianie rur, drutów czy betonu. To połączenie surowości z nowoczesnością sprawia, że wnętrza industrialne wydają się być eleganckie i niezwykle stylowe.

Przedstawmy zatem, czym cechują się wnętrza industrialne oraz jakie elementy wyróżniają je na tle innych aranżacji.

1.Surowe elementy wykończenia wnętrz
Charakterystyczne dla wnętrz industrialnych są surowe materiały wykończenia, takie jak beton, cegła, drewno i metal. W takim wnętrzu często decydujemy się na odsłanianie rur, drutów elektrycznych i klimatyzacyjnych, które stają się cechą charakterystyczną takiego stylu. Bardzo ważne jest też oświetlenie, często z lamp przemysłowych lub kinkietów, które nadadzą industrialego charakteru pomieszczeniu.

2.Geometria w aranżacji
Wnętrza industrialne są proste i geometryczne, tworzone na zasadzie minimalizmu, ale jednocześnie kombinacji prostych form przeciwstawionych sobie. Industrialne stylizacje nie lubią kombinacji z innymi ze względu na ich surowy styl, dlatego zazwyczaj stawia się pojedynczy mebel jako centralny element wykończenia wnętrz. Patrząc na aranżację, widzimy, że zdecydowanie dominują w niej ciemne kolory, takie jak czerń i szarość, co dodaje pomieszczeniu luksusowego stylu.

3.Wykorzystanie starego sprzętu
Wnętrza industrialne są kojarzone z fabrykami czy warsztatami i bardzo mocne wykończenie biegnie z tą tematyką. Stare maszyny przemysłowe czy narzędzia mogą być świetnym dodatkiem do industrialnej aranżacji. W takim przypadku wykorzystujemy je w charakterystyczny sposób jako dodatek aranżacyjny stwarzając odpowiedni klimat pomieszczenia.

4.Wygodne meble
Wnętrza industrialne to nie tylko elementy surowe czy niecodzienne dodatki, ale także wygodne meble. W takim wnętrzu meble powinny być ergonomiczne oraz funkcjonalne. Najlepiej pasują meble z metalu, skóry lub drewna. Wszystko zależy od naszych preferencji oraz charakteru aranżowanego wnętrza.

5.Niezwykłe dekoracje
Wnętrze industrialne to także miejsce dla niezwykłych dekoracji, takich jak plakaty inspirowane wydarzeniami przemysłowymi czy odważne tapety. Ważne, by dekoracje pasowały do reszty wykończenia pomieszczenia i były spójne z całością aranżacji. Łączenie różnych stylów i motywów w industrialnym stylu zazwyczaj kończy się awangardową całością.

Podsumowując, wnętrza industrialne są doskonałym przykładem, jak połączyć styl surowy z nowoczesnym jednocześnie zachowując funkcjonalność mieszkań. Charakteryzują się prostotą i geometrycznymi formami, a dzięki swojej minimalismowi dają poczucie luksusu i elegancji. Dzięki wykorzystaniu surowych materiałów oraz niezwykłych dekoracji, aranżacja wnętrza może stać się wyjątkowa i niepowtarzalna.