Jak zrobić dekoracje ze słoika: Kreatywne pomysły na ozdoby DIY

Krótkim oparciem trwającego sezonu świątecznego za nami, czas zająć się dekorowaniem wnętrz na przyszłe miesiące. Wykorzystajmy przy tym słoiki – które w końcu nie służą jedynie do przechowywania przetworów. Odkryjmy nowe możliwości, jakie daje nam to uniwersalne i tanie pojemniczki. W tym artykule znajdziesz kilka kreatywnych pomysłów na ozdoby DIY z słoików.

I. Słój jako wazon czy świecznik – prosty, ale efektowny pomysł na dekorację

Po pierwsze, warto przypomnieć o najłatwiejszym i jednocześnie niezwykle efektownym rozwiązaniu. Słoje, które przecież są szczelne, można wykorzystać jako wazony lub świeczniki. Wystarczy wypełnić je wodą i umieścić w nim ulubione kwiaty lub zielone gałązki, albo dodać do wnętrza zwykłą świecę.

II. Słoik w roli lampionu – oświetlenie na taras czy do ogrodu

Drugim pomysłem jest przystosowanie słoików do roli lampy ogrodowej – lampionu na tarasie lub w ogródku. Właściwie wykorzystają je takie same zasady, co w przypadku wazonów i świeczników. W słoikach należy zamontować baterie i diody LED lub małe, elektryczne świece. Taki zestaw można umiejscowić na podwieszanych drucikach, wprowadzając do ogrodu ogniste efekty.

III. Słoik jako szkoleniak – edukacja w domu i pomysł na zabawki

Kolejne wykorzystanie słoików to zwyczajny słoik jako szczeniak. Nauczymy dzięki nim dziecko jakie obiekty można umieścić w słoiku, do czego służą i jakie zabawy można z nimi wynaleźć. Zwykle na końcu takiego eksperymentu dziecko ma swojego małego pająka, którego opiłek zdobi jego regał.

IV. Herbata z słoika – prezent dla pasjonatów herbaty

Innym sposobem użycia słoika jest umieszczenie w nim różnego rodzaju mieszanek herbat z suszonych owoców lub ziołami. Takie słoiczki z herbatą nie tylko stanowią pyszny prezent dla pasjonatów herbaty, ale również są bardzo dekoracyjne. Często wykorzystuje się do ich ozdoby różnego rodzaju maszynki i korki, dzięki czemu świetnie kroczą w młodym i ciepłym stylu.

V. Mini ogródek w słoiku – idealna dekoracja do domu

Piątą i ostatnią propozycją, jaka przychodzi na myśl, to mini ogródek w słoiku. Do jego wykonania potrzebne są m.in. niewielkie kamienie, piasek, gliniana doniczka, ziemia, drobne rośliny oraz włóczka lub koronkowa paciorki. Po wykonaniu zabawy na co dzień można postawić dekorację na parapecie lub biurku.

Wielowymiarowa i niczym nieskrępowana długość możliwości dekorowania słoików powinna być inspiracją do pomysłowego i osobistego projektowania własnej przestrzeni. Kończąc, warto zakończyć artykuł słowami jednego ze słynnych twórców DIY: “Słoiki to nie tylko pojemniki na przetwory, ale również okazale, puste i gotowe do ozdabiania, puste płótna, na które można nanosić kreatywne pomysły”.