5 różnych rodzajów farb ściennych i wykończeń

Jeśli wybrałeś nowy kolor lub paletę farby do swojego projektu ulepszenia domu, możesz poczuć, że jesteś gotowy, aby udać się do sklepu z farbami. Ale zanim to zrobisz, przed wyborem farby jest jeszcze jeden krok — wykończenie. Farba jest dostępna w wielu wykończeniach i musisz wiedzieć, które wykończenie jest najlepszym wyborem dla Twojego projektu, zanim będziesz mógł wyłamać pędzle i wałki. Poznaj rodzaje farb do ścian wewnętrznych.

5 rodzajów farb ściennych i wykończeń

Istnieje pięć rodzajów wykończeń farb, podzielonych na kategorie według ich współczynnika odbicia. Poniżej znajdziesz rodzaje farb do ścian wewnętrznych.

Płaski/Matowy

Farby płaskie (zwane również farbami matowymi) mają najmniej połysku. Zapewniają najlepsze krycie ze wszystkich innych farb i wymagają mniejszej liczby warstw, aby pokryć niedoskonałości, takie jak dziury po paznokciach. Chociaż doskonale nadają się do pokrycia, są najmniej trwałym rodzajem farby i ulegną uszkodzeniu, jeśli zostaną potraktowane środkiem czyszczącym, dlatego najlepiej nadają się do stosowania w miejscach o małym natężeniu ruchu, takich jak jadalnie i powierzchnie, których nie można dotykać dużo, jak sufity.

Kredowe

Wykończenia kredowe (skorupka jajka) są bardzo popularnym wykończeniem farby. Są nieco bardziej błyszczące niż farby płaskie (z delikatnym niskim połyskiem skorupki jajka), nadal kryją niedoskonałości i są trwalsze niż wykończenia płaskie (choć wciąż nie tak trwałe jak wykończenia satynowe lub błyszczące). Farby Eggshell doskonale nadają się do miejsc o małym lub średnim natężeniu ruchu, takich jak salony, korytarze i wejścia.

Satyna

Satynowe wykończenia są najczęstszym wykończeniem farbą do wnętrz. Mają aksamitny połysk i są łatwiejsze do czyszczenia niż farby płaskie i na skorupce jajka, co czyni je doskonałym wyborem do miejsc o dużym natężeniu ruchu, takich jak kuchnie, pokoje zabaw, pokoje rodzinne, łazienki i pralnie. (Zanim użyjesz satynowej farby, pamiętaj, że ich połysk jest niestety bardziej podatny na pociągnięcia pędzlem, co sprawia, że ​​poprawki są nieco trudniejsze na całej linii).

Półpołysk

Farby półpołyskowe są błyszczące i odblaskowe. Są niezwykle trwałe i odporne na pleśń, dlatego najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach o dużym zużyciu lub wilgoci, takich jak pokoje dziecięce, kuchnie i łazienki. Świetnie nadają się również do przycinania. Jako bardziej błyszczące wykończenie pokażą niedoskonałości bardziej niż mniej błyszczące farby.

Wysoki połysk

Farby o wysokim połysku są najbardziej błyszczącym wykończeniem całej palety. Są również najbardziej trwałe i zmywalne, dzięki czemu poradzą sobie z codziennym szorowaniem. Rozważ tę rodzinę farb do drzwi, wykończenia i szafek. Oprócz tego, że jest farbą do wnętrz, wysoki połysk może być również stosowany jako detal zewnętrzny, na przykład na roletach. Jednak praca przygotowawcza jest ważna podczas korzystania z tego wykończenia — może wykazywać wiele niedoskonałości, gdy zostanie zastosowane niewłaściwie.