Paint.Net - Edycja fotografii i grafiki cyfrowej

Rozszerzenie zwiększające
kompresję plików PNG

Możliwości

Rozszerzenie OptiPNG jest jednym najbardziej użytecznych, wręcz niezbędnych, jeśli chcemy edytować pliki PNG » przeznaczone dla stron internetowych.
Pozwala ono na znaczące zmniejszenie wielkości tychże, bez utraty jakość.
W niektórych przypadkach można uzyskać nawet kilkukrotnie mniejsze, w porównaniu ze standardowym działaniem funkcji „Zapisz” Paint.Net-a czy większości innych programów graficznych, pliki.

Warto tu dodać iż, wspomniane rozszerzenie jest w istocie nakładką graficzną na obsługiwany z linii komend, program OptiPNG » (konsekwencją tego faktu jest otwieranie w trakcie kompresji, w tle, okna konsoli tekstowej w której jest wykonywany OptiPNG).

Instalacja

(W trakcie instalacji rozszerzenia Paint.Net powinien być wyłączony.)
Rozszerzenie można pobrać stąd OptiPNG-Plugin.zip (107 KB) »
Zapisujemy pobrany plik w dowolnym katalogu i rozpakowujemy go.
Po rozpakowaniu otrzymamy katalog z dwoma plikami - „optipng.exe” oraz „OptiPngFileType.dll”; pliki te trzeba wgrać do podkatalogu o nazwie „FileTypes”.
Podkatalog ten znajdziemy się w katalogu w którym jest zainstalowany Paint.Net.
W przypadku typowej instalacji będzie to „C:\Program Files\Paint.NET\FileTypes”.

Uruchamiamy Paint.Net-a, jeśli po kliknięciu „Zapisz jako...” i rozwinięciu listy „Zapisz jako typ”, zobaczymy na końcu listy dostępnych formatów „Optimized PNG (*.png)” to znaczy, że rozszerzenie zainstalowało się pomyślnie.

Optimized PNG

Optimized PNG (*.png)” nie jest jakimś nowym odmiennym od PNG typem pliku !
Jest to po prostu plik PNG skompresowany w sposób nieco lepszy niż standardowy.

Funkcje

Widoczna niżej formatka jest dostępna po wybraniu polecenie „Zapisz jako...” z listy formatów typu „Optimized PNG (*.png)” oraz zaakceptowaniu tej decyzji „Enterem

Formatka OptiPNG

Opcje pozwalają na zapis grafiki z różnymi ustawieniami kolorów to:

  • Grayscale” > odcienie szarości,
  • RGB” > pełna, 24 bitowa, paleta barw,
    niestety nie wiem czemu służy „zwielokrotnianie kanałem alfa” - „Multiply by alpha channel”,
  • Palette” > zubożona, 8 bitowa, paleta barw,
    po wybraniu tej opcji uaktywnią się ustawienia ditheringu („Dithering level”) » oraz progu przeźroczystości („Transparency threshold”) », o których więcej można się dowiedzieć w podlinkowanych akapitach,
  • Grayscale with alpha” > odcienie szarości z kanałem alfa (przeźroczystością),
  • RGB with alpha” > pełna, 24 bitowa, paleta barw z kanałem alfa.

Optymalizacja „Optimize” powinna być zawsze zaznaczona, bez niej działanie rozszerzenia nie różni się od standardowego zapisu plików PNG.

Trials” - liczbę prób kompresji pliku także najlepiej ustawić na domyślną wartość 2 (czyli 8 prób).
OptiPNG jest programem sprawdzającym najlepsze ustawienia specjalnej biblioteki (zlib) używanej przy kompresji plików PNG, poprzez ich kolejne kompresje z różnymi parametrami. Z mojej praktyki wynika jednak, że wartość większe niż domyślna (8 prób) nie poprawiała już stopnia kompresji, w zauważalny sposób zwiększając za to czas oczekiwania na wynik.

Przeplot „Interlace” - zaznaczenie tej opcji sprawi, iż przeglądarki www będą w stanie wyświetlić, w formie uproszczonej całą grafikę, nie czekając na jej ściągnięcie do końca, uzupełniając szczegóły w miarę dociągania danych.
Użyteczne przy większych plikach graficznych.
Niestety użycie przeplotu zwiększa nieco rozmiar zapisywanej grafiki.

UwagaStrategia kompresji plików nie jest oczywista, nierzadko zapis pliku z użyciem większej głębi kolorów daje w efekcie mniejszy plik niż zapis z opcją „Palette”.
Trzeba i warto eksperymentować, co dzięki bieżącej informacji o wielkości pliku w zależności od zaznaczanych opcji, oraz podglądowi, jest proste i nie zajmuje czasu.

Wersja, Autor, Licencja, Dodatkowe informacje

Aktualna wersja rozszerzenia pochodzi z 30 listopada 2008 i zawiera OptiPNG 0.62.

Autorem rozszerzenia (ale nie programu OptiPNG) jest uczestnik oficjalnego forum Paint.Net-a o nicku - I Like Pi.

Zarówno rozszerzenie jak i program OptiPNG są darmowe i z otwartym kodem źródłowym, na licencjach „GNU General Public License (GPL) v3” (rozszerzenie) oraz „zlib/libpng” (OptiPNG).
Informacje na temat rozszerzenia są dostępne w poświęconym mu wątku » oficjalnego forum Paint.Net-a (wyłącznie język angielski).